Canon PowerShot SX1 IS
Digivideo
Canon PowerShot SX1 IS on Canonin valmistama digikamera joka ottaa 8 megan still kuvia 16:9 kuvasuhteella tai 1920 x 1080 HD-videota 30 kuvaa / sekunnissa progressiivisena.
[muokkaa]
Muutamia teknisiä huomioita
- Kamerassa on kaksi kuvasuhdetta
- 4:3 kuvasuhteella kamera kuvaa max. 640 x 480 videota
- 16:9 kuvasuhteella kamera kuvaa 1920 x 1080 videota
- kameran polttoväli on 29 mm (L) – 580 mm (T) kuvasuhteella 16:9 ja valovoima on f/2.8 (L) – f/5,7 (T)
- kameran tallettama videon bittivirta on 5296 kt/s joten 8 gigan kortille mahtuu 24 min 30 s, kortin nopeus täytyy olla class 6
- kamerassa on 2 mikrofonia edessä joten se nauhoittaa stereoääntä
- Automaattitarkennus toimii videossa kuvauksen aikana
- Optista zoomia voidaan käyttää videon aikana
- Kokeiltu Sandisc Ultra II SDHC korttia, videokuvaus päällä, kamera on kuvannut kiltisti sen maksimissaan 4 gigan tiedoston.
- Videon käynnistyspainike sijaitsee okulaarin lähellä joten jos käyttää okulaaria tähtäykseen, voi joutua leikkaamaan videon alusta ja lopusta pois koska kamera tärähtää helposti.
- Jos kameran kiinnittää jalustaan niin jalustan kiinnike rajoittaa paristojen vaihtoa, joten kiinnityspala täytyy irroittaa ensin jotta voi vaihtaa paristot
[muokkaa]
Video
- Video on quicktime-formaatissa päätteenä .mov H.264 pakkaus
- Pinnacle 11 plus ei tukenut formaattia mutta internetistä löytyvillä muunnosohjelmilla voidaan video muuttaa toiseen formaattiin. Pinnacle 12.1 ei lukenut formaattia kokeiluista huolimatta.
Vaihtoehtona muunnosohjelmiksi löytyy:
- http://mediacoder.sourceforge.net/
- TMPGENG 4.0
- Adobe Premiere Elements 7.0:ssä oli tuki tälle videolle.
- Nero 9 luki videota sisään ja sillä sai konvertoitua sen toiseen formaattiin.
[muokkaa]
