Ääniongelma mobiililaitteissa
Ääniongelma mobiililaitteissa
Projektina siis haastattelu, jossa käytössä Canon XF200 sekä Rode reporter mikrofoni. Haastattelu editoitu Final cut pro x:ssä, ja sitten Compressorin kautta 720p muotoon. Koneella (iMac) videon ääni täysin normaali, mutta mobiililaitteissa puhe kuulostaa kuin puhuttaisiin vedenalla. Osaako kukaan tämän perusteella sanoa missä vika? Tätä ei ole tapahtunut koskaan aiemmin.
Kim kirjoitti:Jospa mobiililaitteessa on vettä?
Pieni pätkä sitä puhetta tänne ladattavaksi selvittäisi aika paljon.
tässä näyte http://we.tl/b8xIQzJLs4
Millään tavalla ymmärtämättä miten tämä näyte on aikaansaatu, sanoisin että ääni on pakattu liian pienellä bittivirralla tai muuten vaan joku kohinanvaimennusprosessi on kädetttänyt koko homman.jayka kirjoitti:tässä näyte http://we.tl/b8xIQzJLs4
Mistä toi sihinä tulee? Ja miten tämä näyte oli tehty? Pakkohan kädetys on olla mobillilaitteille tehdyssä tiedostossa joka ilmeisesti ei ole sama kuin tietsikalla oleva tiedosto? Niin monta kysmysmerkkiä ettei oikein voi sanoa mitään.
-
- Viestit: 600
- Liittynyt: 27.01.2013 21:24
- Paikkakunta: Lappeenranta