Viallisia digibokseja
Viallisia digibokseja
Yle on Hesarin mukaan koonnut listan väärin toimivista digibokseista. Tarkistakaahan löytyykö omanne listalta.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Ylen+ ... 5232069651
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Ylen+ ... 5232069651
-
- Viestit: 2656
- Liittynyt: 16.01.2005 11:57
- Paikkakunta: vaihtelee
Eiköhän se logo ole siellä muusta syystä - luulisin.japiippo kirjoitti:... Vielä kun saataisiin kanavalogotkin pois, nekin ovat turhia digiaikana, kun kanavan nimen näkee helposti digiboksista tai kuvaruutunäytöstä aina kanavaa vaihtaessa.
Kovin on lyhyt tuo hesarin julkaisema lista. Ainakin nettiruikutusten perusteella luulisi huonosti toimivia bokseja olevan enemmänkin. Liekö yksikään malli säästynyt virheiltä.
itse ymmärsin, että lähinnä oli kyseessä ne laitteet, joilla ollut ongelmia YLE:n lähetysten (irto tekstien) kanssa, eikä niinkään kaikki virheitä sisältävät mallit.Vaka Vanha kirjoitti:Eiköhän se logo ole siellä muusta syystä - luulisin.japiippo kirjoitti:... Vielä kun saataisiin kanavalogotkin pois, nekin ovat turhia digiaikana, kun kanavan nimen näkee helposti digiboksista tai kuvaruutunäytöstä aina kanavaa vaihtaessa.
Kovin on lyhyt tuo hesarin julkaisema lista. Ainakin nettiruikutusten perusteella luulisi huonosti toimivia bokseja olevan enemmänkin. Liekö yksikään malli säästynyt virheiltä.
Virheettömistä malleista olisi helpompi tehdä lista, niitä kun tuskin on enempää kuin 5. Tämä ihan AntiDigiTV:n mutuiluna.
-
- Viestit: 2656
- Liittynyt: 16.01.2005 11:57
- Paikkakunta: vaihtelee
Olisi mielenkiintoista tietää noiden listattujen boksien markkinaosuus koko boksikannasta. Silloin selviäisi kuinka suuresta ongelmasta on kyse, vai onko sittenkin kyse pienen äänekkään joukon ongelmasta.
Minulla on kolme boksia, joista kaksi on sellaisen valmistajan malleja joiden rinnakkaismalli esiintyy tuossa listalla. Niiden kohdalla ei tekstitysongelmia ole esiintynyt. Molemmat ovat niitä ensimmäisen sukupolvan malleja, jotka ovat jo aikapäiviä poistuneet myynnistä.
Minulla on kolme boksia, joista kaksi on sellaisen valmistajan malleja joiden rinnakkaismalli esiintyy tuossa listalla. Niiden kohdalla ei tekstitysongelmia ole esiintynyt. Molemmat ovat niitä ensimmäisen sukupolvan malleja, jotka ovat jo aikapäiviä poistuneet myynnistä.
-
- Viestit: 2656
- Liittynyt: 16.01.2005 11:57
- Paikkakunta: vaihtelee
Eihän tuo logo tuolla yläpuolella olevassa mustassa palkissa mitään haittaa, vielä kun saisivat käännöstekstin tuonne alapuolella olevaan mustaan niin, avot!japiippo kirjoitti: Vielä kun saataisiin kanavalogotkin pois, nekin ovat turhia digiaikana, kun kanavan nimen näkee helposti digiboksista tai kuvaruutunäytöstä aina kanavaa vaihtaessa.
Miten sinä sen sinne sait? :P Tai no tietystihän se letterbox-lähetyksissä on mustalla palkilla, mutta 4:3-täysruudussa tai aidossa laajakuvassa ei ole mustia palkkeja, vaan logo nököttää aina pakostakin kuvan päällä.Kinoman kirjoitti:Eihän tuo logo tuolla yläpuolella olevassa mustassa palkissa mitään haittaa...
(En kuitenkaan tosissani odota, että logoista enää luovuttaisiin edes digiaikana, sillä kuvan "omaksi merkkaamista" vartenhan ne kanavat sen oikeasti sinne laittavat, kuten Vaka yllä hieman vihjaisikin.)
Ääh, juuri kun elättelin varovaisia toiveita, että jos YLE Extra lopetetaan, sen jättämä kaista käytettäisiin jäljelle jäävien kanavien kuvan parantamiseen. :( Tosin olen ollut huomaavinani, että tänä syksynä Ylen nipun kanavilla on jo muutenkin ollut aavistuksen paremmat bittivirrat kuin ennen, ja selvästi paremmat kuin kaupallisilla kanavilla. Yle on satunnaisissa kokeissani antanut useimmiten keskimääräistä 3500-3800 kbps bittivirtaa per ohjelma, kaupalliset vain sitä entistä 2700-3000 virtaansa. (Molemmissa toki välillä isojakin poikkeuksia suuntaan ja toiseen. Ja nuo mittaukseni eivät ole tilastotieteellisesti päteviä, vaan vain satunnaisia havaintoja.)h3mb3 kirjoitti:Puskaradio kertoo Juggnggnnnerin sanoneen, että YLE aikoo väsätä DVB-tekstejä näyttävälle YLE TV1:lle tai muulle kanavalle sisarkanavan, jossa tekstit onkin poltettuna kuvaan; kaistanraiskauksen uusi ilmenemismuoto.
Veikkaisin, ettei ainakaan nykyisten boksimallien käyttäjillä pitäisi kovin hirveitä ongelmia olla. Olen viimeisen reilun vuoden aikana ostanut ja asennellut kaksi halvimman luokan boksia (35 euron antenniboksi ja 49 euron kaapeliboksi), ja molemmissa toimi Ylen tekstitys kanavahaun jälkeen heti oikein, eikä ongelmia ole ollut. Ainoa kerta kun siihen piti puuttua oli, kun boksille oli tehty kanavahaun yhteydessä tehdasasetusten palautus, jonka jälkeen tekstitys piti käynnistää itse, kaukosäätimen Subtitles -napista. Toiminta palautui takaisin automaattiseksi käymällä asetuksissa, joissa tekstitysten automaattinen näyttö oli mennyt pois päältä niiden tehdasasetusten palauttamisen takia.Vaka Vanha kirjoitti:vai onko sittenkin kyse pienen äänekkään joukon ongelmasta.
-
- Viestit: 2656
- Liittynyt: 16.01.2005 11:57
- Paikkakunta: vaihtelee
Ainakin teletext-tyypin teksteille saa itse säätää kohdistukset 4:3 ja 16:9 tiloille, fontin, kirjainkoon, rivivälin, fontin värin, merkkivälin jne. asiat Dreamboxissa. Sensijaan DVB-tyyppisille teksteille ei saa säätää kaikkia parametreja, paikkaa taisi pystyä muuttamaan (ehkä). Muutoin se on pakkosyötöllä valkoista ja kissan kokoisilla kirjaimilla.Vaka Vanha kirjoitti:Eikö se ole digiboksi joka sen tekstin paikan määrittää? Muistelen joissakin bokseissa olleen sillekin säädön - vai muistanko väärin.
Valtaosalla digiboxeista ei tietenkään saa säätää yhtään mitään muuta kuin tektin kieli ja päällä/pois asetus.